Новини

02.07.12

Завершення проекту «Захист потерпілих від злочинів, пов’язаних з ксенофобією і расизмом, у східних областях України»

Проект є частиною довготривалих цілей (місії) Інституту прикладних гуманітарних досліджень. Від початку своєї діяльності (з 1999 року) Інститут робить акцент на захист прав людини.
За результатами проектної діяльності було:
• встановлено ставлення до потерпілих від ксенофобії і расизму та їхнього захисту;
• встановлено випадки неналежного застосування відповідного законодавства та випадків, які свідчать про прогалини в законодавстві;
• визначено проблеми, з якими стикаються правоохоронні і правозастосовчі органи у справах, пов’язаних із ксенофобією і расизмом (кваліфікація, особливості провадження і застосування матеріального і процесуального права, потреба в додатковій інформації тощо);
• надано рекомендації з вдосконалення процедури доступу до правосуддя потерпілих від ксенофобії і расизму у східних областях та півдні України.

Протягом проекту експертами Інституту здійснювався моніторинг діяльності правоохоронних органів (міліція, суд) у двох областях України (Донецькій та Харківській) і в Автономній республіці Крим. 
Загальною тенденцією, яка спостерігалася протягом здійснення моніторингу, є низький рівень офіційних показників, щодо правопорушень скоєних на ґрунті нетерпимості. Тобто це означає, що показники не відображають реального стану речей. При цьому зазначимо, що органи прокуратури в областях оприлюднюють інформацію, в тому числі стосовно захисту прав осіб (загалом) (статистична звітність «Про роботу прокурора») та відомості про злочини, щодо яких залучалися органи прокуратури (статистична звітність «Про роботу органів досудового слідства») регулярно.
Аналіз роботи прокуратури у трьох областях свідчить, що у Харківській та Донецькій областях протягом першого півріччя 2012 року матеріали справ по ст.161 Кримінального Кодексу України не розглядалися органами прокуратури. У АР Крим 1 справа, у якій закінчено слідство органами прокуратури, проти однієї особи за ст.161 КК направлена до суду.
У сфері захисту прав громадян лише у Харківській області розглянуто 1 справу, яка віднесена до групи «Ксенофобія, міграція, біженці» із вжиттям заходів, приписів та подань. Однак із статистичної звітності не зрозуміло, чи дійсно ця справа стосувалася питань ксенофобії.

Більш детально з результатами моніторингу можна ознайомитися у розділі «Публікації і аналітичні матеріали» за напрямком «Захист прав іноземців та біженців в Україні».

< Всі новини