Новини

22.11.12

Рада суддів України, Центр суддівських студій та Проект USAID «Справедливе правосуддя» оприлюднили результати моніторингу доступності, незалежності та справедливості правосуддя в Україні

22 листопада 2012 року Рада суддів України, Центр суддівських студій та Проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» провели круглий стіл «Презентація та обговорення результатів моніторингу доступності, незалежності та справедливості правосуддя в Україні», під час якого були оприлюднені результати експертної оцінки стану незалежності судів України у 2012 році та результати опитування громадян – відвідувачів суді.

В роботі круглого столу взяли участь Ярослав Романюк, голова Ради суддів України, перший заступник Голови Верховного Суду України, Франц Шнайдер, заступник голови Місії/Радник Посольства Швейцарії в Україні, Девід Вон, керівник Проекту USAID«Справедливе правосуддя», Наталія Верещінська, директор Центру суддівських студій, керівник швейцарського проекту «Підтримка судової реформи в Україні», суддя Надія Стефанів, Голова Апеляційного суду Івано-Франківської області, члени Ради суддів України та рад суддів спеціалізованих судів, керівники Верховного Суду та вищих судів України, апеляційних судів з різних областей України, представники Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, народні депутати України, представники Адміністрації Президента України, Міністерства юстиції України, науковці, представники громадських та міжнародних організацій.

Від Інституту прикладних гуманітарних досліджень - учасника Проекту "Справедливе правосуддя" у заході взяв участь директор аналітичного центру Інституту д.ю.н. Олександр Сердюк. 

Рада суддів України спільно з Центром суддівських студій в рамках реалізації українсько-швейцарського проекту «Підтримка судової реформи в Україні» щорічно проводить Моніторинг стану незалежності суддів в Україні, метою якого є здійснення аналізу стану незалежності, неупередженості та доступності правосуддя в Україні. В рамках цьогорічного етапу моніторінгу було здійснено контент-аналіз чинного законодавства (Закон України «Про судоустрій і статус суддів», процесуальні кодекси) на відповідність міжнародним стандартам незалежності суддів, а також експертне опитування суддів, адвокатів, прокурорів, науковців, представників законодавчої та виконавчої влади, громадських організацій щодо їх оцінки стану незалежності судів та суддів.

Також у рамках проведення моніторингу за ініціативою Ради суддів України 15 серпня 2012 року у всіх апеляційних та місцевих судах було здійснено опитування громадян - відвідувачів судів щодо їх оцінки незалежності, неупередженості та доступності правосуддя. В опитуванні взяли участь 21 028 осіб. Найбільш гострими проблемними питаннями функціонування судової системи громадяни – відвідувачі судів назвали зручність умов перебування громадян в суді та ефективність організації роботи суду. Відповіді громадян – відвідувачів судів на питання щодо рівня незалежності, неупередженості та справедливості судового розгляду справ були однозначно позитивні: 56% опитаних повністю задоволені цим рівнем, 23% – частково.

Проект USAID «Cправедливе правосуддя» провів дослідження рівня задоволеності громадян якістю функціонування судів за методологією карток громадянського звітування (КГЗ), яка дозволяє визначити якість діяльності суду через показники суб’єктивних оцінок його роботи учасниками судових проваджень. Ефективність та корисність цієї методології отримала підтвердження під час першого кола опитувань в українських судах, що здійснювалося у 2008-2009 рр. громадськими організаціями за сприяння Проекту USAID «Україна: верховенство права» (попередника Проекту USAID «Справедливе правосуддя»). Методологію КГЗ було удосконалено під час реалізації другого (2009-2010 рр.) та третього (2010-2011 рр.) кіл.

З червня по липень 2012 року відбулося четверте коло опитування, в якому взяли участь 34 пілотних суди в 13 регіонах України. В цілому в ході дослідження було опитано 4 222 відвідувача суду, які оцінили роботу суду за визначеними показниками. Опитування проводили 8 громадських організацій - партнерів проекту USAID «Справедливе правосуддя». Таким чином, методологія КГЗ фактично стала однією з форм громадського моніторингу за якістю функціонування судової системи.

За матеріалами сайту USAID Проект "Справедливе правосуддя"

< Всі новини