Новини

25.03.13

Скарги – як засіб тиску на суддів

У заході брали участь судді апеляційного та місцевих судів Полтавської області. За словами модератора фокус-групи, директора проекту «Моніторинг рішень про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності» Вероніки Кохан, особливу увагу респонденти звернули на розмаїття інстанцій, до яких надсилають скарги сторони судових процесів. «Сторони у справах, що розглядаються, надсилають скарги на суддів, зокрема, до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС) та до Уповноваженого з прав людини. Проте якщо звернення до цих інстанцій є, принаймні, логічним, то скарги надіслані, скажімо, до депутатів Верховної Ради України або засобів масової інформації, виглядають, щонайменше, дивно. Разом з тим, мета подібних звернень очевидна: лише факт втручання депутата у судову справу або розголосу в ЗМІ дає можливість сформувати у суспільстві упереджене негативне ставлення до судді і таким чином «тиснути» на нього», – зауважила Вероніка Кохан.

На думку директора проекту, ознакою того, що значна частина скарг на суддів подається саме з метою тиску, є статистичні дані про кількість дисциплінарних рішень щодо суддів, прийнятих Вищою кваліфікаційною комісією суддів України за останні роки:
2011 рік – 22486 звернень, з них рішень про догану –115;
2012 рік –18333 звернення, з них рішень про догану – 138.

Під час фокус-групи обговорювалися й такі питання, як бюрократизація діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС), дисциплінарні стягнення щодо суддів, порушення прав судді на захист, проблеми відбору кандидатів на посаду судді, тощо, зауважила Вероніка Кохан. Директор проекту додала, що формат фокус-групової дискусії дозволяє з`ясувати ставлення респондентів до того чи іншого питання й всебічно його розглянути. За словами фахівця, в рамках проекту «Моніторинг рішень про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності» і планується проведення іще кількох фокус-груп, в яких братимуть участь посадові особи судової влади.

Довідка: проект «Моніторинг рішень про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності» здійснюється за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя».

< Всі новини